Tony Bryntesson tog sig till final i Summit Racing Equipment Internationals på Tierp Arena när årets andra EM-deltävling i dragracing avgjordes inför 23 000 åskådare. Efter att ha vunnit kvalet på 5,24, en tid som bara Tony själv och Timo Habermann har slagit i Europa, förlorade Tony finalen mot Tina Höst Nedregård. Med helgens resultat klättrar nu Tony upp till andraplatsen i EM-tabellen.
– Vi gjorde en väldigt bra tävling över hela helgen, säger Tony. Trots att vi hade en del problem med att motorn tappade cylindrar under fredagen presterade vi bra tider och när vi väl lyckades lösa våra bekymmer gick det riktigt fort. Vi är väldigt nöjda med resultaten.

Det blev också ett nytt personbästa för Tony. Han fortare än någonsin tidigare under helgen, 442,5 km/h!
– Det är ett kvitto att vi är på rätt väg med vår Bilsport-dragster, säger Tony. Under rätt förhållanden kan vi nog göra snabbare tider än i fjol då vi slog nordiskt rekord med 5,23.

Finalen mot Tina Höst Nedregård blev dramatisk. Tony fick däcksskak tidigt men försökte ändå köra igenom det.
– Jag kände att det här vinner vi om jag håller i, säger Tony. Det fick bära eller brista.:

Även om det inte brast så räckte det inte till. Karossdelar som skakade loss under repan flög genom luften när Tony gick över mållinjen på 5,47. I den andra banan avverkade Tina sin repa på vinnande 5,37 men finalen var inte riktigt över för hennes del. Tina bromsskärmar löste inte ut och hon for rakt fram in i grusfållan i banslutet.
– Jag såg bara ett stort dammoln och när det skingrades såg jag Tinas dragster ligga på sidan, säger Tony. Det är väldigt tråkigt för teamet men det viktigaste är att Tina klarade sig bra. Det visar också på att säkerheten i våra fordon är mycket hög.

Med helgens resultat, där Tony vann det poänggivande kvalet totalt, klättrar han upp till andraplatsen i EM-tabellen. Det innebär att Tony har ett bra utgångsläge inför resten av mästerskapet då Tina inte hade planerat att köra full EM-säsong.
– Vi fortsätter på samma spår som hittills, säger Tony. Vi har hittat en väldigt hög lägstanivå vilket är det som vinner mästerskap i längden. Och när allt funkar har vi den bästa högstanivån av alla. Vi satte den snabbaste tiden i premiären på Santa Pod i England och vi var snabbast även här.

Bryntesson Motorsport ingår också ett teamsamarbete, A-Fuel Team Sweden, med Jonny Lagg Racing. Den regerande Europamästaren Jonny Lagg hade en tuff helg men när han äntligen fick till en repa så gick det snabbt, 5,272, vilket innebar personligt rekord. I den första elimineringsrundan blev det dock tvärstopp mot tysken Jürgen Nagel då Jonny slog av tidigt. Isak Lagg gjorde EM-debut, lyckades inte få till en enda fullfartsrepa men hade en av de bästa 60-fotstiderna vilket lovar gott inför framtiden.

Nästa EM-deltävling körs på tyska Hockenheim den 29-31 augusti. Nu väntar en genomgång av dragstern den närmsta veckan och sedan är det dags att lasta trailern med destination Hockenheim.
– Det ser vi fram emot med tillförsikt men det kommer att bli ett intensivt arbete inför Hockenheim, säger Tony. Vi ska tillverka lite nya karossdelar till dess och hinner vi lacka bilen är det ett plus. Troligtvis möter vi både Sandro Bellio och Jonny Lagg som båda ligger nära i tabellen. Det här kommer att bli en kamp inpå målsnöret.
