Stark EM-premiär trots batteribekymmer

Foto: Remco Scheelings

Det blev en bra början på EM-premiären i dragracing på Santa Pod-banan i England för Bryntesson Motorsport. Med tre riktigt bra repor i bagaget från kvalomgångarna och en sammanlagd andraplats i kvalet var allt upplagt för bra resultat men när det blev dags för måndagens elimineringar, då tog spänningen slut – bokstavligen – när batteriet lade av. Dragstern fick rullas tillbaka till depån och det blev ingen start för Tony Bryntesson.

– Batteriet var laddat och fungerade när vi testade det men när det belastades tappade det celler det gick inte att starta upp dragstern, säger Tony. Vi kunde inte upptäcka felet förrän det uppstod och då var det för sent. Vi provade med ett annat batteri men vår konkurrent hade redan hunnit påbörjat startproceduren och då säger reglerna att det är kört. Det hade gått bra hela helgen fram till dess och vi hade haft en bra chans att ta hem finalen.

Högre sluthastighet än någonsin tidigare – det finns potential i paketet för riktigt bra tider i år! Foto: Remco Scheelings

Teamet inledde helgen med en kanonrepa på 5,31 sekunder (436 km/h) då kvalet inleddes under lördagen. Tiden stod sig som den snabbaste i klassen genom hela tävlingen och Tony passade även på att sätta personligt hastighetsrekord på 439,46 km/h i den tredje kvalrepan som avverkades på 5,38 sekunder.

– Vi hade farten och var väldigt stabila i alla kvalomgångarna, säger Tony. Det visar att vi har gjort jobbet över vintern och att vi har potentialen att göra väldigt bra resultat i år. Tids- och fartmässigt är vi på en högre nivå än när säsongen började i fjol och det lovar gott inför fortsättningen.

Mörka moln tornade upp sig på himlen inför måndagens elimineringar.

Tävlingarna på Santa Pod fick avbrytas under måndagen på grund av regn och finalen kunde aldrig köras. I det preliminära poängsammandraget toppar den regerande europamästaren Jonny Lagg tabellen före Tina Höst Nedregard på 90 respektive 86 poäng. Tony Bryntesson ligger fyra på 55 poäng.

– Mästerskapet är långt ifrån över, säger Tony. Vi har definitivt chansen att vara med och slåss om EM-titeln. Varje kvalomgång och elimineringsrunda räknas på vägen och alla stöter på problem någon gång under säsongen. Nu har vi avverkat våra problem för den här säsongen.

Oavsett resultat gäller det att äta gott och trivas under tävlingshelgen! 

Nästa stopp i kalendern för Bryntesson Motorsport är Meguiar’s Drag Festival den 24-27 juli på Mantorp Park.

– Meguiar’s Drag Festival brukar locka en stor publik och förutom att vi vill ge dem en upplevelse blir det en bra möjlighet för oss att ytterligare vässa formen inför EM-deltävlingen på Tierp Arena i augusti, säger Tony.